455 | Medieval coins

ENRIQUE IV. 1/2 Cuartillo. (1454-1574). Burgos B. A/ Leyenda ENRICVS : CARTVS : DEI : G. R/ Leyenda + ENRICVS : REX : CASTELLE : E. AB 773var. Ve. 1,51g. Suave pátina. MBC+.

Online Auction Coins and Banknotes #27

Wednesday, 3 April 2019 | 16:00

Lot 455

Starting price 50€